Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30-01-17   #8
BumerBilgisayar
Yüzbaşı
BumerBilgisayar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 2014 May
Mesajlar: 687
Tesekkür: 43
Tecrübe Puanı: 426
Rep Puanı : 3843
Kıdemi : BumerBilgisayar İşlenmesi gereken bir mücevherBumerBilgisayar İşlenmesi gereken bir mücevherBumerBilgisayar İşlenmesi gereken bir mücevherBumerBilgisayar İşlenmesi gereken bir mücevherBumerBilgisayar İşlenmesi gereken bir mücevherBumerBilgisayar İşlenmesi gereken bir mücevherBumerBilgisayar İşlenmesi gereken bir mücevherBumerBilgisayar İşlenmesi gereken bir mücevherBumerBilgisayar İşlenmesi gereken bir mücevherBumerBilgisayar İşlenmesi gereken bir mücevherBumerBilgisayar İşlenmesi gereken bir mücevher
Standart

Eliniz dert görmesin çok güzel bir paylaşım olmuş lakin bazı açıklar yanlışlıklar yok değil.
Groups kuralınızdada tier1+tier2 ile iki modemi öncelikli olarak member down olarak ayarlamışsınız bunda şu sorunlarla karşılaşmak oldukça muhtemeldir.

1.Kamera açan bir pc ve içerdeki internet kullanıcılarının çokluğu ile varsayalım 8mbps hattınız var o sınıra dayanırsa tier2 ile yani oyun için öncelikli hat ile giriş yapabilme imkanı yakalar = Oyunda Ping

2.İnternet dowloand araçları ile gruplar tam ayrık olmadığından ve member down seçtiğinizden iki hattın tamamınıda kullanmaya olanak tanınmış olur = Oyunda Ping

3.Youtube vs benzeri video paylaşım siteleri yeni güncellemeleri ile artık açılışları ve videoları siz harici bir ayar yapmadığınız sürece mevcut hat hızında açılış yapmaktadır birinci kullanıcı öncelik tier1 den girsede ikinci kullanıcı birinci kullanıcı bütün hattı meşkul edeceğinden ikinci hatta geçebilir buda sorun oluşturur = Oyunda Ping

Konunuzu baltalamak yada benzer birçok ifadeye denk gelecek kötülemeye yönelik bir amacım yoktur lakin bizzat uzun senelerdir kullanan ve kuran biri olarak pc sayım ve kafe sayımında fazlalığından bunların hepsini ayrı ayrı denedim ve bu tarz hat öncelikleri yoğunluklarda çok baş ağrıtır.
PfSensede en mantıklı çözüm draytek ve fortigate in aksine hatları tamamen birbirinden bağımsız önceliklerde değerlendirmektir.

Kendimden örnek verim 3 hattım var şuan 70pcli yerimde 20pc internet 50 pc oyun var. WAN1 İnternet grup tek olarak ayarlıdır.
WAN2+WAN3 grup birleşik oyun hattı olarak ayarlıdır.
Click the image to open in full size.

Portlarınızdada 2hattınız ve çalışma mantığınızla örtüşür olmuş lakin Öncelikle sağ kulağımızı sol elimizle tutmaya çalışmak mantıklı değil.
1 hattımı internet diğer 2 hattımı oyunlara verdiğim için Rules Lan Kısmı Çok kısa ve net sorunsuz olarak ilk 20 makinam internet olduğundan direkt olarak onları grup internete veriyorum + 80-443-20-21-1020-1025 portlarınıda gene grup internete verince bütün internet çıkışlarını neredeyse internet grupta toplanmış oluyor kalan LAN ağıda direkt olarak OYUN grup olarak tanımladığımızda sorunu kökünten çözmüş oluyoruz ve öncelikli olmadığından isteyen istediği kadar video izlesin yada indirme araçlarını kullansın ping 50-60 olarak sabitlenmiş oluyor.
Click the image to open in full size.

2 hattı olan arkadaşlarımız öncelik değil ayırma yapacaklarsa şunu göz ardı etmesinler upload hızınız 1mb üstü değil ise 15 kişi lol oynarsa 90-115 ping arası oynatırsınız.
LimanCafe01 arkadaşım gibi yaparsanızda öncelikli internet olan kullanıcılar hattı meşkul etmezse 60-90 ping arası oyun oynatırsınız.

Bilgileri genel olarak toplayarak kendinize uygun ayarları kullanırsanız sorunsuz şekilde nasıl olduğunu kendi kafeniz ve müşteri potansiyelinize göre bulmanız mümkündür.

Hepinize bol kazançlar sorunsuz işler.

Konu BumerBilgisayar tarafından (30-01-17 Saat 09:04 ) değiştirilmiştir..
BumerBilgisayar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
BumerBilgisayar Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler: