Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30-01-17   #9
LimanCafe01
Yüzbaşı
LimanCafe01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tesekkür: 3
Tecrübe Puanı: 77
Rep Puanı : 355
Kıdemi : LimanCafe01 Doğru YoldaLimanCafe01 Doğru YoldaLimanCafe01 Doğru YoldaLimanCafe01 Doğru Yolda

1- Member down bölümünü yanlış anladığınızı varsayıyorum.
Groupsda Member down seçili iken "asla" 1. hat kopmadan 2. hat devreye girmez.
Dolayısıyla 2. hat kullanılmadığından ping oluşmaz.
Tabi bunu belirleyen yer yazdığımız kural.
Devreye girebilmesi veya ping oluşması için Paket loss veya high latency seçeneklerinden biri olması gerekir.

2-Dediğinizin olabilmesi için her 2 hattında "tier1" olarak işaretlenmesi gerekir. Buna loadbalance denir. Benim yaptığım ise failoverdır.

3- Tier ifadesini de yanlış anladığınızı varsayıyorum.
Tier kullanıcı sıralaması değil önceliktir. Bir hattı tier1 olarak belirlediğimde 1 kişide bağlansa 10 kişide bağlansa aynı hattı kullanır kopma yada dns sorunları vb sebeplerle sekteye uğrama olmadığı sürece (member down) 2. hat kullanılmaz.

Bugüne kadar tplink ve pfsense de yüzlerce, draytek vb farklı cihazlarda onlarca kurulum yaptım. Konunun sadece pratiğine değil aynı zamanda teorisine de sahibim.

4-Net portlarını bir gruba ayırmak ilk kullandığımız seçeneklerden biri idi. Böylece kalan diğer portlar oyun ahttını kullanacaktı. Ancak şöyle bir sorun başgösterdi:
Skype, Download programları yada p2p bağlantı kurabilen ve random port kullanan programlar "random port" kullandıkları için oyun hattına dalmaya başladılar.

Bizde oyun hattı portlarını ayırarak random port kullanan pclerin oyun hattına girme olasılığını en az %70 oranında azaltmış olduk. Kullanılan oyun sayısına oranla artmakla birlikte sadece lol+wt gibi bir seçenekte %95 verimlilikle pingsiz oyun sağlanmış oldu.
%100 çözüm zaten getirilemez random port kullanan programlar yüzünden.

1mb lik upload konusunda dediğiniz doğrudur kendi testlerimde lol+wt de 1 mblik upload en fazla 17 kişiyi taşımıştır. Dota 2 ve CS GO gibi veri alış verişi yüksek oyunlarda bu rakam 7-8 lere kadar gerilemektedir.

Amacım sizinle bir tartışmaya girmek değil "yanlış" öğrenmiş olduklarınızı düzeltmektir.
Bende yanlışlarım olursa bu şekilde söylenmesinden memnuniyet duyarım.

Hayırlı işler.